SSD Nodes Learn Hosting plans →
מדריכים Matt Connorמאת Matt Connor

השוואת מחירים: Claude API מול ChatGPT API

האם Claude זול יותר מ-ChatGPT? התשובה תלויה בשכבת השירות. נלמד לחשב עלויות לפי תמהיל טוקנים ונבחן שלושה תרחישי עבודה שבהם ה-API של Claude עלול להוביל לחשבונית גבוהה יותר.

התשובה הקצרה

אין מנצח יחיד בהשוואת התמחור בין ה-API של Claude לזה של ChatGPT, כיוון שהפער בין הספקים משתנה בהתאם לשכבת השירות (tier) ובהתאם לתמהיל הטוקנים שלכם. נכון ל-21 באוקטובר 2026, בשכבת העבודה הסטנדרטית (workhorse tier) העלות לטוקן קלט זהה בשני הצדדים, אך העלות לטוקן פלט נמוכה יותר ב-Claude; לכן, Claude משתלם מעט יותר במשימות עתירות פלט. בשכבת הקצה (frontier tier), התעריפים המבצעיים של gpt-5.6-sol מבית OpenAI נמוכים ב-20% מאלו של Claude Opus 5 בכל פרמטר. בשכבה הקטנה (small tier), העלות של Claude Haiku 4.5 גבוהה פי כמה עבור אותה משימה. כל תשובה שאינה מציינת שכבת שירות ותמהיל טוקנים היא בגדר ניחוש בלבד.

לפיכך, דף זה מציג תחילה את החישובים האריתמטיים, לאחר מכן שלושה תרחישי עבודה מתומחרים עם תמהילי הטוקנים שלהם, ולבסוף את המקדמים שמשפיעים על החשבונית הסופית יותר מאשר התעריף המוצהר.

הנוסחה היחידה שאתה צריך

שני ה-APIs מחייבים על טקסט באותה הדרך. אתה משלם על ה-tokens שאתה שולח, ומשלם תעריף גבוה יותר על ה-tokens שהמודל כותב בחזרה.

cost = (input tokens / 1,000,000) * input rate + (output tokens / 1,000,000) * output rate

כמות הטקסט ש-token מכיל תלויה במודל. המילון של Anthropic מגדיר token ככ-3.5 תווים באנגלית ב-Claude Sonnet 4.6, ב-Claude Haiku 4.5 ובמודלים מוקדמים יותר. מודלים מגרסה Claude 4.7 ואילך, הכוללים את Opus 5, Sonnet 5, Fable 5 ודור 5.5, משתמשים ב-tokenizer חדש שמייצר כ-30% יותר tokens עבור אותו טקסט, מה שמתרגם לכ-2.7 תווים ל-token. הנתון המוכר של כ-4 תווים, הקרוב ל-0.75 ממילה, הוא כלל האצבע של OpenAI עבור המודלים שלה, לא עבור Claude. השתמש בכל אחד מאלו להערכה ראשונית בלבד. עבור חיוב אמיתי, השתמש בספירות שכל API מחזיר בתוך האובייקט usage של כל תגובה.

# Rates are US dollars per million tokens.
def cost(in_tok, out_tok, in_rate, out_rate):
    return in_tok / 1e6 * in_rate + out_tok / 1e6 * out_rate

# One support-chat turn: 1,400 tokens in, 220 tokens out, on a $2 / $10 model.
print(round(cost(1400, 220, 2.0, 10.0), 6))

הסקריפט מדפיס 0.005, שזה חצי סנט לכל תור. הכפל במספר התורים שאתה צופה בחודש וקיבלת תקציב. אם יחידת המיליון-tokens במכנה מרגישה מופשטת, מה שמיליון tokens באמת קונים לך ב-Claude מציב כמות טקסט מוחשית מאחורי זה. למד את הנוסחה הזו וכל שינוי מחיר מעתה והלאה יהפוך לעריכה של שורה אחת במקום לניתוח חדש.

התעריפים המפורסמים, אוקטובר 2026

אלו הם מחירי המחירון המופיעים בדפי התמחור של שני הספקים, כפי שנבדקו ב-21 באוקטובר 2026. בלוק זה מכיל את כל התעריפים המשמשים בתרחישים להלן. יש להשוות נתונים אלו מול claude.com/pricing ומול דף התמחור של OpenAI לפני אישור תקציב.

תרשיםList prices in US dollars per million tokens, October 2026
הנתונים שמאחורי התרשים
[
  {
    "label": "Frontier",
    "claude_input": 5,
    "claude_output": 25,
    "openai_input": 4,
    "openai_output": 20
  },
  {
    "label": "Workhorse",
    "claude_input": 2,
    "claude_output": 10,
    "openai_input": 2,
    "openai_output": 12
  },
  {
    "label": "Workhorse, Sonnet 4.6",
    "claude_input": 3,
    "claude_output": 15,
    "openai_input": 2,
    "openai_output": 12
  },
  {
    "label": "Small",
    "claude_input": 1,
    "claude_output": 5,
    "openai_input": 0.2,
    "openai_output": 1.2
  }
]

הזיווגים מבוססים על מיקום בכל סדרת דגמים, ולא על פופולריות. הקטגוריה המובילה (Frontier) היא Claude Opus 5 מול gpt-5.6-sol. קטגוריית העבודה (Workhorse) היא Claude Sonnet 5 מול gpt-5.6-terra. הקטגוריה הקטנה (Small) היא Claude Haiku 4.5 מול gpt-5.6-luna. שני הספקים מוכרים גם שכבות יקרות יותר מעבר לבלוק זה. בצד של Claude, השכבה הזו היא Fable 5, שמחירה כפול מהשורה המובילה בשני הכיוונים, תוך שמירה על יחס פלט של פי חמישה. לכן, כדאי לקרוא על עלות Fable 5 ומתי היא מצדיקה את התעריף הזה לפני שמניחים ש-Opus 5 הוא הרף העליון של החשבונית שלכם. השוואה בין דגם דגל בצד אחד לדגם תקציבי בצד אחר מניבה מספר חסר משמעות, וזו הדרך שבה רוב ההשוואות המפורסמות מגיעות לכותרות שלהן.

יש לציין שלושה דברים לגבי הבלוק הזה. התעריפים 2 ו-10 של Sonnet 5 הם התעריפים הסטנדרטיים שלו. Anthropic מכרה אותם תחילה כמחיר היכרות עד ה-31 באוגוסט 2026, לאחר מכן הפכה אותם לסטנדרטיים וביטלה את העלייה המתוכננת ל-3$ ו-15$, כך ששכבת העבודה נשארת ביתרון קל ל-Claude. שורת העבודה השנייה היא הדור הקודם, Claude Sonnet 4.6, שעדיין מתומחר ב-3 ו-15.

הדבר השני הוא השורה המובילה. ב-21 באוגוסט 2026, OpenAI הפחיתה את המחיר של gpt-5.6-sol מ-5$ ו-30$ ל-4 ו-20 כקידום מכירות, ודף הדגם שלה מציין שמחיר זה תקף לפחות עד ה-21 בנובמבר 2026. עד אז, Sol זול מ-Claude Opus 5 ב-20% גם בקלט, גם בקריאות מטמון וגם בפלט. יש לבדוק שורה זו שוב לאחר תאריך זה.

הדבר השלישי הוא דפוס שכדאי לזכור: Claude מתמחרת פלט בדיוק פי 5 מתעריף הקלט שלה בכל שורה לעיל. OpenAI מתמחרת פלט פי 6 ב-gpt-5.6-terra וב-gpt-5.6-luna, ופי 5 ב-gpt-5.6-sol בתעריף הקידום שלו. יחס זה, ולא התעריף האבסולוטי, הוא שקובע איזה דגם משתלם יותר בהתאם לתמהיל הטוקנים שלכם.

שני הספקים הוציאו דור חדש יותר מזה שבלוק זה משווה. Anthropic מציעה את Claude Opus 5.5 ב-4$ ו-20$, את Claude Sonnet 5.5 ב-2$ ו-10$, ואת Claude Haiku 5.5 ב-0.10$ ו-0.50$ עבור פרומפטים של עד 100,000 טוקנים. רשימת הדגמים של OpenAI מובילה כעת עם gpt-6-astra ב-10$ ו-50$, gpt-6.1-sol ב-2$ ו-10$, ו-gpt-6-luna ב-0.10$ ו-0.50$. תעריפים אלו לכל טוקן קרובים הרבה יותר זה לזה מאשר השורות לעיל, ולכן בדגמים החדשים יותר, סעיפי הטוקניזציה והמטמון להלן הם שיקבעו את החשבונית. התמונה בשכבה הקטנה משתנה בצורה המשמעותית ביותר, וכדאי לקרוא על עלות Haiku 5.5 והיכן הוא משתלב לפני שפוסלים את Claude בשכבה זו.

מדוע לא ניתן להשוות תעריף למיליון טוקנים בין ספקים שונים

תעריף מוגדר כדולרים לטוקן. החשבונית היא דולרים לטוקן כפול מספר הטוקנים, ומספר הטוקנים עבור טקסט מסוים הוא תכונה של המודל, לא של הטקסט עצמו.

חברת Anthropic מתעדת זאת במפורש: מודלים מסדרת Claude 4.7 ואילך, הכוללים את Claude Opus 5 ו-Claude Sonnet 5, משתמשים ב-tokenizer חדש המייצר כ-30% יותר טוקנים עבור אותו טקסט בהשוואה ל-Claude Sonnet 4.6 ומודלים מוקדמים יותר. התעריף לא השתנה, אך החשבונית כן.

לכן, שני תעריפים שנראים זהים אינם מובילים לחשבונית זהה. ספרו את הטוקנים בשני הצדדים, באמצעות הטקסט שלכם, לפני שתסמכו על כל השוואה, כולל זו.

curl https://api.anthropic.com/v1/messages/count_tokens \
  -H "x-api-key: $ANTHROPIC_API_KEY" \
  -H "anthropic-version: 2023-06-01" \
  -H "content-type: application/json" \
  -d '{
    "model": "claude-sonnet-5",
    "messages": [{"role": "user", "content": "Summarise the attached contract."}]
  }'

תגובה תקינה היא אובייקט JSON קטן המכיל input_tokens. שגיאת 401 מציינת כי מפתח ה-API לא התקבל. בדקו תחילה שמשתנה המפתח אינו ריק ב-shell שלכם, ולאחר מכן ודאו שהמפתח עצמו אינו פגום, בוטל או פג תוקף, שכן כולם מחזירים את אותה שגיאה. הריצו את אותו טקסט דרך ה-tokenizer של הספק השני, חלקו את ספירה אחת בשנייה, ולאחר מכן הכפילו את היחס הזה בתעריף המפורסם לפני שתבצעו השוואה. אם היחס מיטיב עם ספק אחד ביותר מ-1.25 בערך, הוא גובר על הבדלי התעריפים בין מודלי ה-frontier וה-workhorse בטבלה שלעיל. זה לא מתקרב להבדלים בשכבת ה-small, שבה תעריפי הקלט נבדלים פי חמישה.

תרחיש ראשון: תכונת צ'אט

עוזר תמיכה בתוך יישום אינטרנט. 120,000 אינטראקציות בחודש. כל אינטראקציה שולחת הנחיית מערכת (system prompt), סכימות של כלים, שני קטעי מידע שנשלפו ממרכז התמיכה וכמה הודעות קודמות, סך הכל כ-1,400 טוקנים של קלט, והמודל משיב בכ-220 טוקנים. התהליך אינטראקטיבי, לכן לא ניתן להחיל כאן הנחת batch. הרצה על שכבת ה-workhorse.

תרשיםChat feature, monthly cost in US dollars, 120,000 turns
הנתונים שמאחורי התרשים
[
  {
    "label": "List price",
    "claude_usd": "600.00",
    "openai_usd": "652.80"
  },
  {
    "label": "Cached prefix, 1,100 tokens",
    "claude_usd": "362.40",
    "openai_usd": "415.20"
  },
  {
    "label": "Small tier, same prefix",
    "claude_usd": "300.00",
    "openai_usd": "41.52"
  }
]

במחיר מחירון, Claude מחייב ב-600.00 לעומת 652.80 של OpenAI. רכיבי הקלט זהים, כיוון שתעריפי הקלט זהים. כל הפער נובע מהפלט, והיתרון של Claude קטן מכדי להוות שיקול בבחירת ספק.

כעת נבחן את ה-stable prefix: הנחיית המערכת וסכימות הכלים, כ-800 מתוך אותם 1,400 טוקני קלט, שאינם משתנים בין אינטראקציות. אף ספק לא יבצע להם caching. המודלים Claude Sonnet 5 ו-gpt-5.6-terra מגדירים שניהם prefix מינימלי ל-caching של 1,024 טוקנים; prefix קצר יותר מחויב כקלט רגיל ללא שגיאה. אם ה-stable prefix שלכם מגיע ל-1,100 טוקנים, ה-caching יחול בשני הצדדים, ומכיוון ששני המודלים גובים 10% מתעריף הקלט הבסיסי שלהם עבור cache hit, החשבון של Claude יורד ל-362.40 ושל OpenAI ל-415.20, לפני עלות כתיבת ה-cache המזדמנת. ה-caching משמעותי יותר מבחירת הספק, ושתי הפלטפורמות מציעות אותו, כל עוד ה-prefix עובר את המינימום הנדרש.

כאן Claude מפסיד. רוב תשובות התמיכה אינן דורשות מודל workhorse. העבירו את אותה תעבורה לשכבת ה-small, ו-Claude יחייב ב-300.00 בעוד OpenAI תחייב ב-41.52. בחלוקת האחד בשני, Claude עולה פי שבעה עבור אותה עבודה. המודל Claude Haiku 4.5 גובה 1 למיליון טוקני קלט לעומת gpt-5.6-luna ב-0.2, ו-Haiku 4.5 לא יבצע caching ל-prefix הקטן מ-4,096 טוקנים, כך שה-prefix של 1,100 טוקנים שמבוצע לו caching ב-gpt-5.6-luna מחויב בתעריף מלא ב-Claude. שום כמות של caching לא תסגור פער של פי חמישה. אם עומס העבודה שלכם מתאים למודל קטן, OpenAI זולה יותר בשילוב זה והפער משמעותי.

תרחיש שני: צינור עיבוד מסמכים עם הקשר ארוך

25,000 חוזים בחודש. כל בקשה נושאת את אותן 9,000 טוקנים של הוראות וסכימת JSON, לאחר מכן 12,000 טוקנים של טקסט חוזה, והמודל מחזיר כ-700 טוקנים של שדות מובנים. הפלט מהווה פחות מ-4% מהטוקנים בעבודה זו, ועובדה יחידה זו מכריעה את ההשוואה.

תרשיםMonthly cost in US dollars, three workloads, cached and paired like-for-like
הנתונים שמאחורי התרשים
[
  {
    "label": "Chat feature",
    "claude_usd": "362.40",
    "openai_usd": "415.20"
  },
  {
    "label": "Document pipeline",
    "claude_usd": "820.00",
    "openai_usd": "855.00"
  },
  {
    "label": "Coding agent",
    "claude_usd": "116.10",
    "openai_usd": "92.88"
  }
]

כאשר ה-prefix של 9,000 הטוקנים שמור ב-cache בשני הצדדים, Claude מחייב ב-820.00 ו-OpenAI מחייב ב-855.00. עלויות הקלט זהות עד לרמת הסנט, כיוון שתעריפי הקלט הבסיסיים תואמים נכון ל-21 באוקטובר 2026. כל ההבדל נובע מרכיב הפלט, המתומחר פי 5 מהקלט ב-Claude ופי 6 ב-OpenAI.

עבודה זו ניתנת גם לביצוע ב-batch. שני הספקים מעניקים הנחה של 50% על קלט ופלט עבור עבודה אסינכרונית, כך ששני הסכומים הכוללים נחצים והפער נשמר. ה-batch הוא ההנחה המשמעותית ביותר בכל אחת מהפלטפורמות, וצינור עיבוד מסמכים לילי תמיד יכול להשתמש בו.

הנקודה שבה Claude מפסיד היא אותה לוגיקה של שכבות (tiers) כפי שראינו קודם. חילוץ שדות מול סכימה קבועה הוא בדיוק סוג העבודה שמודל קטן מבצע היטב, והקלט מהווה כאן 97% מהטוקנים. מעבר לשכבה אחת למטה מכפיל את תעריף הקלט של OpenAI ב-0.1 ואת תעריף הקלט של Claude ב-0.5. בחנו את המודל הקטן על 200 מסמכים לפני שתניחו שאתם זקוקים למודל הגדול יותר, תוך שימוש באותה הערכה שהייתם מריצים עבור בחירת שכבת Claude המתאימה למשימה.

תרחיש שלישי: סוכן קידוד הפועל ללא הפסקה

מפתח יחיד המריץ סוכן על גבי VPS, עם כ־900 סבבי מודל בחודש. כל סבב כולל כ־60,000 אסימוני קלט (tokens) של הקשר מהמאגר (repository), כאשר 80% מהם הם פגיעות במטמון (cache hit), ומייצר כ־1,800 אסימונים של עריכות והסברים. התמחור מבוצע לפי שכבת ה־frontier, כיוון שבקידוד פער ביכולות מתרגם להפסד כספי ממשי.

Claude מחייב ב-116.10 לעומת 92.88 של OpenAI. בתעריפי המבצע שלו, gpt-5.6-sol זול ב-20% בקלט, בקריאות מהמטמון ובפלט גם יחד, לכן OpenAI מנצחת ב-20% לפני כתיבות למטמון.

הפרש של 20% זה קטן מההבדלים בספירת האסימונים שסעיף ה-tokenizer מזהיר מפניהם, לכן ספרו את האסימונים במאגר שלכם לפני שתפעילו את השירות, ובדקו שוב לאחר ה-21 בנובמבר 2026, התאריך המוקדם ביותר שבו מבצע ה-Sol עשוי להסתיים. מה שחשוב יותר מכל תעריף הוא מודל החיוב. עבור מפתח יחיד בהיקף כזה, מנוי בדרך כלל עולה פחות מקריאות API לפי צריכה, וההשוואה כולה משתנה ברגע שכוללים מנוי. עבדו על כך באמצעות השוואת עלות ה-API מול מנוי לפני שתגדירו סוכן לחיוב לפי צריכה. אם בכל זאת בחרתם בחיוב לפי צריכה, למדו תחילה לאן הולכים האסימונים, כיוון ש-צריכת האסימונים של סוכן קידוד מושפעת בעיקר מההקשר שנשלח מחדש בכל סבב, ולא מהקוד שהוא כותב.

המכפילים הקובעים את גובה החשבונית

התעריף המוצהר הוא הרכיב הקטן ביותר ברשימה זו. כל אחד מהגורמים להלן משפיע על החשבונית הסופית יותר מאשר ההפרש בין שני ספקים באותה רמת שירות.

קלט במטמון (Cached input). שני הספקים גובים 10% מעלות קלט הבסיס עבור פגיעה במטמון (cache hit) בכל מודל המופיע בבלוק התעריפים לעיל. זהו אינו כלל גורף: המודלים החדשים של Anthropic,‏ Opus 5.5 ו-Sonnet 5.5, גובים 5%, המודל Fable 5.1 גובה 2.5%, והמודל gpt-6.1-sol של OpenAI גובה 5%. שני הספקים גובים תשלום גם על כתיבה למטמון. Anthropic גובה פי 1.25 מקלט הבסיס עבור רשומה של חמש דקות ופי 2 עבור רשומה של שעה, כאשר פגיעה מאוחרת יותר במטמון מרעננת את הרשומה במחיר קריאה. OpenAI גובה פי 1.25 מקלט הבסיס במודלים GPT-5.6 ומעלה עבור רשומת ברירת המחדל, שנותרת זמינה לשימוש חוזר למשך 30 דקות לפחות מרגע הכתיבה או הקריאה האחרונה; ה-Responses API שלה מציע גם רשומה של 12 שעות במחיר של פי 2.5 מקלט הבסיס. לפיכך, רשומה של חמש דקות מחזירה את עלותה לאחר קריאה אחת. אף אחד מהספקים אינו שומר במטמון תחילית (prefix) הקצרה מהמינימום של המודל: 1,024 טוקנים ב-Claude Sonnet 5 וב-GPT-5.6,‏ 512 ב-Claude Opus 5, ו-4,096 ב-Claude Haiku 4.5. מתחת לרף זה, תשלמו את מחיר הקלט המלא ללא שגיאה. עומס עבודה עם מרווחים ארוכים בין בקשות כותב למטמון בתדירות גבוהה יותר מאשר הוא קורא ממנו, ובמקרים אלו עלות המטמון גבוהה מהחיסכון. תעבורה יציבה מנצלת את המטמון היטב. תעבורה מתפרצת (bursty) אינה מנצלת אותו היטב.

הנחות Batch. הנחה של 50% על קלט ופלט בשתי הפלטפורמות, עבור עבודה אסינכרונית בלבד. אם המשימה יכולה להמתין, הנחה זו מקצצת את החשבונית בחצי אצל כל ספק, והיא מצטברת עם הנחת המטמון.

יחס פלט. Claude גובה פי 5 מתעריף הקלט שלה עבור פלט. OpenAI גובה פי 6 במודלים gpt-5.6-terra ו-gpt-5.6-luna, ופי 5 במודל gpt-5.6-sol בתעריף המבצע שלו. ככל שחלק גדול יותר מהטוקנים שלכם נכתב (פלט) מאשר נקרא (קלט), כך Claude נראית משתלמת יותר בהשוואה לתעריף קלט זהה, וההפך נכון עבור עבודה שעיקרה קלט.

ניסיונות חוזרים (Retries). ניסיון חוזר גורר תשלום מלא על הקלט שוב מבלי להחזיר תוצר שמיש. אם 6% מהקריאות שלכם נכשלות באימות סכימה (schema validation) ומבוצעות שוב, רכיב הקלט שלכם גדול ב-6% ממה שתוכנן. תעדו ניסיונות חוזרים כשורת עלות, לא כשורת שגיאה. צוותים מגלים את המכפיל הזה אחרון, ולעיתים קרובות הוא משמעותי יותר מהפער בין הספקים שעליו הקדישו שבוע של דיונים.

מי מפסיד, והיכן

Claude מפסיד בבירור בשכבת ה-small tier בהשוואה זו. מודל gpt-5.6-luna גובה 0.2 למיליון טוקני קלט לעומת Claude Haiku 4.5 ב-1, כאשר עלות הפלט היא 1.2 לעומת 5. משימות סיווג בנפח גבוה וחילוץ נתונים קצר עולות פי ארבעה עד חמישה לטוקן ב-Claude, והפער גדל כאשר נעשה שימוש ב-caching.

Claude מנצח בשכבת ה-workhorse tier בפרמטר הפלט, עם 10 לעומת 12 למיליון טוקנים ב-gpt-5.6-terra, פער שספירת הטוקנים שלכם עשויה לבטל. מרווח זה נשמר גם לאחר ה-1 בספטמבר 2026, כיוון ש-Anthropic הפכה את מחיר ההשקה של Sonnet 5 למחיר הסטנדרטי שלה. Claude מפסיד כרגע בשכבת ה-frontier tier: המחירים המבצעיים של gpt-5.6-sol, העומדים על 4 ו-20, נמוכים ב-20% מאלו של Claude Opus 5 בכל הפרמטרים, לפחות עד ה-21 בנובמבר 2026. אף צד אינו מנצח במשימות מוטות-קלט בשכבת ה-workhorse tier, כיוון שבמחיר של 2 למיליון טוקנים בשני הצדדים, עלויות הקלט זהות.

כיצד למדוד זאת בתעבורה שלכם

קראו את האובייקט usage בכל תגובה ושמרו ארבעה מספרים עבור כל בקשה: אסימוני קלט (input tokens), אסימוני פלט (output tokens), אסימוני קריאה מהמטמון (cache read tokens) ואסימוני כתיבה למטמון (cache write tokens). ב-Claude API, אלו מגיעים כ-input_tokens, output_tokens, cache_read_input_tokens ו-cache_creation_input_tokens. סכמו אותם לפי יום, הכפילו בתעריפים העדכניים והשוו את הסכום הכולל לחשבונית. פער בין השניים נובע בדרך כלל מניסיונות חוזרים (retries) או מנתיב קוד ששכחתם שהפצתם.

בצעו את ההשוואה על שבוע של תעבורה אמיתית במקום על הנחיה (prompt) לדוגמה, והשוו עלות למשימה שהושלמה במקום עלות לאסימון. מודל שעונה בניסיון אחד בתעריף כפול הוא זול יותר ממודל שזקוק לשלושה ניסיונות בחצי מחיר. עלות לאסימון היא תעריף. עלות למשימה שהושלמה היא החשבון שלכם.

הגדירו תקרת הוצאות קשיחה לפני שאתם משאירים משהו פועל. שתי הפלטפורמות מציגות מגבלות הוצאה בקונסולות שלהן, וסוכן שנתקע בלולאת ניסיונות חוזרים עלול לבזבז תקציב של חודש בן לילה. הגדירו זאת כפי שהייתם עושים עבור בקרת עלויות בסוכן שפועל ללא הפסקה. אם אתם בונים את הגרסה הראשונה על שרת בבעלותכם, אפליקציית Claude API ראשונה על גבי VPS מכסה את ניהול המפתחות ולולאת הבקשות שעליהם מבוסס החישוב הזה.

FAQ

האם ה-API של Claude זול יותר מה-API של ChatGPT?

לא באופן עקבי. נכון ל-21 באוקטובר 2026, שכבת ה-workhorse גובה מחיר זהה לכל token קלט בשתי הפלטפורמות, בעוד Claude גובה פחות לכל token פלט, כך ש-Claude זול בכמה אחוזים במשימות עתירות פלט. בשכבת ה-frontier, התעריפים המבצעיים של gpt-5.6-sol מבית OpenAI נמוכים ב-20% מאלו של Claude Opus 5 בכל פרמטר, לפחות עד ה-21 בנובמבר 2026. בשכבה הקטנה, gpt-5.6-luna של OpenAI עולה חמישית מ-Claude Haiku 4.5 לכל token קלט, ולכן סיווג בנפח גבוה זול משמעותית ב-OpenAI. חשבו את העלות עבורכם בהתבסס על תמהיל ה-tokens שלכם, שכן מרווחים בסדר גודל כזה מושפעים יותר מאופי העבודה שלכם מאשר מהמחירון.

מדוע אותן מילים עולות מספר שונה של tokens בכל API?

מכיוון שלכל מודל יש tokenizer משלו, וספירת ה-tokens היא תכונה של המודל. Anthropic מתעדת כי מודלים מסוג Claude 4.7 ואילך מייצרים כ-30% יותר tokens עבור אותו טקסט בהשוואה ל-Claude Sonnet 4.6 ומטה. שלחו את הטקסט שלכם לנקודת הקצה של ספירת ה-tokens של כל ספק, חלקו את הספירה האחת בשנייה, ולאחר מכן הכפילו את היחס הזה בתעריף המפורסם לפני שתבצעו השוואה. הבדל של 20% במספר ה-tokens הוא בערך בגודל הפערים בתעריפים של שכבות ה-frontier וה-workhorse, כך שהוא יכול להפוך את התוצאה לכל כיוון.

האם prompt caching עלול להגדיל את החשבונית?

כן, בשתי הפלטפורמות. ב-Anthropic, כתיבה ל-cache עולה פי 1.25 מתעריף הקלט הבסיסי עבור רשומה של חמש דקות ופי 2 עבור רשומה של שעה. OpenAI גובה פי 1.25 ב-GPT-5.6 ומעלה עבור רשומת ברירת המחדל של 30 דקות, או פי 2.5 עבור רשומה אופציונלית של 12 שעות, בעוד שקריאה (hit) עולה פי 0.1 במודלים המושווים כאן. אם התעבורה שלכם מתאפיינת בפרצי פעילות (bursty) כך שרוב הרשומות פגות תוקף לפני שמישהו קורא אותן, אתם משלמים את פרמיית הכתיבה מבלי לבצע קריאות. השוו בין cache_creation_input_tokens לבין cache_read_input_tokens בלוגים שלכם. רשומה של חמש דקות זקוקה לקריאה אחת לכל כתיבה כדי להשתלם, ורשומה של שעה זקוקה לשתיים; אם מספר הקריאות שלכם נמוך מכך, ה-caching עולה לכם כסף: האריכו את זמן הרשומה או בטלו אותה.

האם כדאי להריץ סוכן תכנות על ה-API או על מנוי?

עבור מפתח בודד בנפח עבודה רגיל, מנוי בדרך כלל עולה פחות מחיוב לפי שימוש ב-API, כיוון שסוכן תכנות שולח מחדש הקשר (context) גדול בכל שלב, והקשר זה מחויב בכל פעם מחדש. מדדו את השימוש למשך שבוע תחילה, ולאחר מכן השוו את סך העלות ב-API למחיר המנוי. ה-API משתלם יותר כאשר השימוש אינו עקבי, או כאשר נדרשת גישה תכנותית שאינה זמינה במנוי רגיל. אם מה שהוביל אתכם ל-API היה הגעה למכסת שימוש ולא המחיר, הדרכים לעקיפת מגבלת השימוש ב-Claude כוללות כמה אפשרויות שעלותן נמוכה יותר ממעבר לחיוב לפי שימוש.

האם המאמר הזה היה מועיל?

#claude#openai#api-pricing#tokens#cost-comparison